MALÝ DETAIL, VEĽKÉ WAU!
Nie raz sme počuli, že „na detailoch záleží“, ale čo to vlastne znamená? Aké sú to detaily, ktoré nám menia pohľad na interiér či módu? Dnes si na ne posvietime, a prezradíme vám, čo môžete urobiť inak, aby výsledný efekt bol vskutku očarujúci.
Detaily nám pomáhajú preklenúť rozdiel medzi výrazným a nevýrazným, medzi fádnym a zaujímavým. Sú to drobnosti, ktoré si možno v prvej chvíli ani nevšimneme, no v skutočnosti robia veľký rozdiel. Malé detaily sami o sebe totiž nemusia mať vážny vplyv na konečný dizajn, no v harmónii s ostatnými detailmi dotvárajú ten správny, dokonalo do seba zapadajúci celok.
Počuli ste o tom, že ľudské oko ako prvé zachytí esteticky pútavé kúsky alebo, naopak, veci, ktoré k sebe nepatria? Množstvo výskumov a štúdií, ktoré stoja za psychológiou detailov v interiérovom dizajne, prezrádza, že ľudský mozog je zvyknutý na kontrolu pravidelností a nepravidelností. Ľuďom táto „vlastnosť“ počas evolúcie niekoľkokrát zachránila život, preto sa rozvinula. Aj z toho môžeme mať občas tiky ako Monk. 😛
Počuli ste o pojme detailing?
Tzv. „detailing“ venuje pozornosť každej maličkosti, v ktorej vidíme zmysel, a robí nám radosť. Tak ako výber farieb, zariadenia, či štýlu prevedenia, aj pozornosť prenesená na detaily je rovnako dôležitá. Tie pomyselné „drobnosti“ totiž predstavujú poslednú čerešničku na torte, ktorá oddeľuje normálne od výnimočného. Pritom môže ísť o drevenú podlahu uloženú v netypickom tvare, koberce, z ktorých dýcha duša, úchytky na nábytku ladiace so štýlom interiéru, či kontrastný lem na čalúnenom nábytku.
Aké detaily zavážia v interiéri?
- Striedanie a štruktúra materiálov – pridávanie 3D efektu
- Farby a farebné odtiene všetkých použitých materiálov
- Doplnky ako lampy, vankúše, knihy, obrazy, umelecké diela, dekoratívne predmety, ale aj drobnosti ako kľučky na dverách, či úchytky na skriniach
- Detaily, ktoré nie sú zjavné na prvý pohľad, ale miestnosti dodávajú príjemnú atmosféru a navodzujú pocit harmónie napr. príjemná vôňa alebo ambientné osvetlenie
Ak milujete minimalizmus, asi už viete, že práve jednoducho pôsobiaci interiér je výsledkom dômyselne prepracovaných detailov. Veľakrát je detailom samotná kvalita materiálu, či spôsob jeho použitia v interiéri. Môžu to byť jemné, na seba nadväzujúce línie, takmer neviditeľné spoje medzi materiálmi, dokonalo položená dlažba a obklady, plynulo nalepená tapeta, či jednotná farba osvetlenia.
Ako pracovať s detailom v interiéri
Je rozdiel, či sa interiér len tvorí, alebo si chceme doplnkami oživiť už existujúci interiér. Pri tvorbe úplne nového interiéru môžeme detaily vniesť už aj do veľkých plôch, napr. vložením ozdobných líšt do podlahy, výberom zaujímavého povrchu steny s 3D efektom, alebo tapety s leskom, zakomponovaním podsvietenia do stropov, stien, či obkladov. Na tento typ detailu je dobré myslieť už na začiatku zariaďovania, lebo neskôr sa už ťažšie realizuje.
Ak však pracujeme už s hotovým interiérom, ktorému chceme dodať atmosféru, v prvom rade je dôležité vybrať detaily tak, aby boli v súlade so štýlom interiéru. Princípy však platia vždy rovnaké:
- Poriadok: Nič nám nenavodí harmóniu viac ako práve usporiadané aranžmány na rôznych druhoch tácok a podnosov. Či už je to olej, koreničky a fľaša vody na podnose v kuchyni, alebo sú to dekoratívne predmety na lesklej podložke vedľa televízora, či úhľadne usporiadané doplnky v kúpeľni... Podložka je detail, ktorý napomôže poriadku, dá interiéru formu a umožní nám vyložiť svoje obľúbené veci, aj keby ich bolo viac. Vo finále je poriadok ten najkrajší detail. 😊
- Detailom je doplnok, ale aj doplnok môže mať svoj detail: Na každý doplnok sa dá pozrieť ako na samostatný „projekt“ a pridať mu istú mieru detailu: lemovanie na vankúšoch, záves zo štruktúrovaného materiálu, zrkadlo s rámom, keramická váza s 3D vzorom, či tácka s lesklým povrchom. Každý jeden detail pridá interiéru ešte väčšiu hĺbku.
- Dôležité však je s detailmi to neprehnať: Aj tu platí staré známe „menej je viac“. Je dôležité odhadnúť tú správnu mieru detailov a radšej ich pridávať postupne. Pokiaľ nemáme s interiérovým dizajnom veľa skúseností, je lepšie ísť na istotu a voliť detaily tón v tóne, aby sme si nespôsobili vizuálny neporiadok.
Details matter i v Athleeya fashion
Čím sa dokáže jeden kúsok oblečenia líšiť od druhého? Zvyčajne kvalitou materiálu, precíznosťou šitia, veľkým dôrazom na detail. A pretože nejde len o funkčnosť, ale aj o vizuálne pekný vzhľad, toto je princíp, ktorého sa držíme aj my v Athleeya. Samotné dizajnové detaily ako lemovanie, či kovové doplnky krásne zjednotia a ucelia celú kolekciu.
- Strih a kvalita prevedenia
Náš athleisure štýl prezentuje dokonalú harmóniu funkčného a krásneho. Aby sme dosiahli komfort, ale aj vizuálne pôsobivý kúsok do vášho šatníka, dbáme na kvalitu a technológiu šitia. Vždy volíme taký spôsob, aby boli naše kolekcie pohodlné a oku lahodiace zároveň.
- Striedanie materiálov
V našich kolekciách často nájdete kombináciu lesklých a matných materiálov. Prečo? Pretože takýto dizajn pôsobí harmonicky, elegantne a nadčasovo. To predsa chceme všetky! 😊
- Lemovanie
Lemovanie našich módnych kúskov (myslíme podprsenky, tielka či crop topy) je ďalším sofistikovaným detailom, ktorý dodáva celkovému looku šmrnc.
- Kovové doplnky
Kovový medailónik, jemné zlaté koncovky na gumičke, to sú detaily, ktoré rozhodne upútajú pozornosť.
Zdroj fotografií: Athleeya, pinterest.com