DOPRAVA PRI NÁKUPE NAD 90 EUR V RÁMCI SR a ČR ZADARMO NAKUPUJ

ZÁKLONOVÁ POZÍCIA KOLESO A JEJ VARIÁCIE

V jednom z našich nedávnych blogov sme vám priblížili niektoré zo záklonových pozícií a prezradili ich benefity. Spomínali sme, že inverzné pozície predlžujú chrbticu, podporujú trávenie a majú priaznivý vplyv na náladu.
ZÁKLONOVÁ POZÍCIA KOLESO A JEJ VARIÁCIE

V jednom z našich nedávnych blogov sme vám priblížili niektoré zo záklonových pozícií a prezradili ich benefity. Spomínali sme, že inverzné pozície predlžujú chrbticu, podporujú trávenie a majú priaznivý vplyv na náladu. Zároveň veríme, že pri pozíciách, v ktorých sa na svet pozeráme „hore nohami“, nachádzame nový pohľad aj na životné situácie a prichádzame na nové kreatívne riešenia. Poďme sa preto spolu pozrieť z nového uhla na pozíciu koleso. 😊

Povedzme si pravdu – väčšina z nás, aj napriek túžbe vyzerať ladne a krásne, trávi veľa času v predklone a, bohužiaľ, občas nechtiac aj zhrbené. Sme zvyknuté predkláňať sa k počítaču, zhrbiť sa pri čakaní na autobus a niekedy zabudneme na vzpriamený sed aj pri čítaní zaujímavej knižky. Cítite zrazu aj vy tú náhlu potrebu sa na chvíľu vystrieť, prípadne aj zakloniť? 😛

Prečo pozícia koleso?

Ak sa s jogou len zoznamujete, jogovú pozíciu koleso si vo svojom športovom slovníku predstavte ako mostík, ktorý sme robili voľakedy na telocviku v školskej telocvični. Išlo nám to buď samo, tým menej odvážnym vždy pomáhala učiteľka alebo spolužiačka a istila ich rukou. Vtedy sme o benefitoch tohto cviku nevedeli. Dnes, keď je joga životným štýlom a naše mamy ju už nepovažujú len za športový výstrelok, vieme, že pozícia koleso je prínosnou a tiež technicky náročnou pozíciou.

Pozícia koleso sa v slovníku jogy nazýva aj Chakrasana. Otvára všetkých sedem čakier, teda energetických centier nášho tela, ktoré regulujú prúdenie energie v tele. V našom tele sa nachádza sedem hlavných čakier, ktoré sú navzájom prepojené a majú vplyv na každú oblasť nášho života. Môžete si ich predstaviť aj ako kolesá, ktoré prúdia naším telom od hlavy až po koniec chrbtice. Harmónia čakier v organizme prináša rovnováhu aj do osobného života.

Koleso alebo aj Urdhva Dhanurasana je veľmi intenzívnou a mierne náročnou záklonovou pozíciou pre pokročilé jogínky. Je jednou z „kráľovských pozícií”, a preto by ste sa k nej mali aj kráľovsky stavať, alebo klaňať. 😊 Predtým, než sa pustíte do hlbokých záklonov, čaká vás príprava a precvičenie celého tela. Poďme na to!

Aké benefity pozícia koleso prináša?

Pozícia koleso, rovnako ako všetky záklonové pozície, zlepšuje flexibilitu a mobilitu chrbtice, má pozitívne účinky na držanie tela a otvára srdce, čím podporuje emocionálnu stabilitu. Otvorené srdce je zárukou empatie a láskavosti a pomáha aj pri dôležitých životných rozhodnutiach.

Prečítajte si, ako podľa jogínky Vandy Gallo ovplyvňuje joga náš pohľad na svet.

Koleso nám dodáva energiu, má pozitívne účinky na trávenie, odbúrava stres a odstraňuje úzkosť. Zaujímavé sú zistenia, že táto pozícia pomáha vďaka otvorenému hrudníku a hlbokým nádychom napríklad aj pri liečbe astmy.

Príprava na záklonové pozície

Príprava na jogovú pozíciu koleso je dôležitá najmä z toho dôvodu, aby ste sa vyhli zbytočným zraneniam. Pri príprave sa sústreďte najmä na rozcvičenie týchto partií:

  • boky – hrajú dôležitú úlohu pri takmer každej záklonovej pozícii, my ich rady rozcvičujeme v pozícii ťavy;
  • horná časť tela – môžete ju posilniť napríklad v pozícii kobry;
  • ramená – nezabudnite pri cvičení zapojiť horné končatiny, odporúčame na to pozíciu hlavy kravy;
  • chrbtové svalstvo – je dôležité pripraviť ho na záklon, a to napríklad v pozícii orla.
Na čo si dávať pozor?

Pri každom cvičení, či už v jednoduchých alebo náročných pozíciách, je dôležité, aby ste sa držali vlastného tempa a sústredili sa na každý nádych a výdych.

Správne dýchanie

Často zabúdame na správne dýchanie, a preto sa nám ani nedarí posúvať flexibilitu tela. Pri náročnejších pozíciách máme totiž tendenciu zadržať dych, čím si môžeme privodiť nielen zranenie, ale aj pocit strachu. Práve vedomé dýchanie pomôže udržať myseľ pokojnú aj v náročnej pozícii, uvoľniť napätie či dokonca pozíciu ešte viac prehĺbiť. Akonáhle sa naučíte sledovať svoj dych, bude pre vás ľahšie počúvať celé telo.

Pohodlie a vhodné oblečenie

Dôležité je, aby ste si cvičenie užívali a cítili sa vždy pohodlne. Nesprávne oblečenie vie vyrušiť aj ten najjednoduchší cvik. To posledné, čím sa chcete trápiť pri cvičení, je tričko padajúce do tváre alebo tesná gumička na podprsenke. Pri joge by ste sa nemali nechať ničím vyrušovať, cieľom je sústrediť sa len na svoje telo a myseľ. Pri výbere oblečenia na jogu myslite preto na legíny, ktoré budú pevne sedieť na páse, a top, ktorý vás nebude ničím rušiť.

Počúvať vlastné telo

Joga nie je súťaž, ale cesta. Každý jeden pokrok vás posúva k lepšej stabilite a flexibilite, ktorá vedie k zdravšiemu telu, a tým aj k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu. Užívajte si svoju cestu a doprajte si čas, nikdy netlačte vaše telo do pozícií, na ktoré ešte nie je pripravené. Mohli by ste si spôsobiť zranenie, a tým ešte viac oddialiť progres.

Náročnejšie verzie pozície

Profesionálky, ktoré už dávno vedia, koľké benefity so sebou pozícia prináša, bude možno zaujímať, ako pozíciu vylepšiť a dosiahnuť nové pokroky. Ak je koleso už bežnou súčasťou vašej zostavy, môžete začať pridávať rôzne obmeny, napríklad:

Ruky na predlaktiach, nohy na špičkách

Prehĺbte pozíciu a otvorte tak ešte viac hrudník. Táto modifikácia si vyžaduje dôkladný strečing a širokú flexibilitu. Ako sme si už spomenuli, pri otváraní hrudníka sa nezabúdajte sústrediť na hlboký nádych.

Koleso so zdvihnutou nohou

Hlboko sa nadýchnite a posuňte svoje hranice ešte vyššie naraz aj s vašou nohou. Vyžaduje si stabilitu celého tela, pracujú pri nej brušné svaly, chrbát aj všetky končatiny. Pri cvičení skúste vydržať v tejto pozícii 5 nádychov a výdychov, potom nohy vymeňte a opäť vydržte 5 nádychov a výdychov.

Ako si pozíciu zjednodušiť?

Ak sa pri pozícii, naopak, občas trápite (áno, poznáme to, že už nie sme tie mladé ohybné žabky, ktoré robia mostík na počkanie na ihrisku 😛), nezúfajte! Úspech spočíva v pokrokoch. Nikdy sa nepresilujte a počúvajte svoje telo. Na zjednodušenie pozície nebudete potrebovať žiadne drahé pomôcky, postačí aj fitlopta alebo pokojne stena v obývačke.

Ak sa pri prvých pokusoch cítite neisto, skvelou pomôckou bude fitlopta. Je dôležité, aby bola položená na stabilnej podložke a nešmýkala sa, aby ste sa mohli sústrediť na cvik. Lopta vám pomôže odbúrať strach zo záklonu a dostatočne sa prehnúť. Počas celého cviku majte uvoľnený krk aj hlavu a natiahnite ruky a nohy.

Rovnako vám na začiatok pomôže aj oprieť si hrudník a ruky o stenu. Na začiatok tak získate sebavedomie a bude sa vám ľahšie pracovať na ďalších záklonových pozíciách.

Poradili sme vám alebo je pozícia koleso bežnou súčasťou vašej dennej zostavy? Ukážte nám fotky a váš progres. Označte nás vo svojich príspevkoch na IG

Pridaj komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Získaj zľavu 10% na svoj prvý nákup


Buď prvá, ktorá sa dozvie o pripravovaných kolekciách, špeciálnych akciách a novinkách zo sveta Athleeya.
Prihlás sa na odber noviniek!

Loading...