DOPRAVA PRI NÁKUPE NAD 90 EUR V RÁMCI SR A ČR ZADARMO | VRÁTENIE DO 30-TICH DNÍ NAKUPUJ

PREHĹBTE SVOJU PRAX VĎAKA JOGOVÝM POMÔCKAM. AKO NA TO?

PREHĹBTE SVOJU PRAX VĎAKA JOGOVÝM POMÔCKAM. AKO NA TO?

V joge posúvame naše hranice a neustále zlepšujeme svoju flexibilitu. V nedávnom blogu sme vám prezradili viac o tom, ako pomáhajú pomôcky pri relaxácii, tentoraz sa chceme venovať zlepšeniu praxe a prehĺbeniu jogových cvikov. Profi rady sme pre vás vytiahli od jednej z našich obľúbených jogínok Luci Bolf.


Kto je Luci Bolf?

V poslednom článku sme sa s Luci venovali relaxácii pomocou blokov, bolstrov a ďalších obľúbených pomôcok, ktoré Lucka využíva hlavne na hodinách gravidjogy. Je certifikovanou učiteľkou ashtanga a hathajogy a inštruktorkou jogovej terapie. Miluje cestovanie a svoje zážitky a cvičenie zdieľa aj na svojom Instagrame @lucibolf. Jej hodiny si môžete užiť online alebo v bratislavskom jogovom štúdiu (ak práve nie je lockdown).


Sú pomôcky len pre začiatočníkov?

Cvičenie jogy si vyžaduje sústredenie a stabilitu. Vieme, aké náročné je na začiatku obrátiť pozornosť do svojho vnútra a sústrediť sa pri všetkých každodenných povinnostiach len na seba (to by bolo na ďalší blog 😛). Joga je spojenie správneho dýchania, sily, stability a plynulých pohybov, ktoré nás na začiatku všetky potrápi. Pri prvom kontakte s jogou ani neviete odhadnúť, aký veľký potenciál má vaše telo. Len cítite, že všetko je náročné, a najmä si pripadáte také neflexibilné a nemotorné, že máte chuť to zabaliť. Práve na to sú určené pomôcky na jogu, aby odbúrali počiatočné obavy a pomohli prirodzenej gradácii cvičenia a vašej ohybnosti. Jogové pomôcky vám pomôžu dostať sa do pozícií, ktoré sa zdajú nášmu telu na začiatku takmer nemožné. Vydržte!

Skvelou pozíciou, ako radí Luci Bolf, je na začiatok hlboký predklon, ktorý je aj súčasťou pozdravu slnku. Ideálnou pomôckou pri tejto pozícii sú bloky. Ak sa nedokážete predkloniť, môžete mierne pokrčiť kolená. Táto pozícia je skvelá na predĺženie hamstringov a dolných končatín.

Ďalšou obľúbenou pozíciou je aj trikonasana alebo pozícia trojuholníka. Pri pozícii sa otvárajú ramená, predlžujú hamstringy a naťahujú boky, ako začiatočníčky si pri nej môžete opäť pomôcť blokom.

Pomôcky však nie sú určené len pre začiatočníčky, skúsenejšie jogínky vedia, ako ich použiť na zdokonalenie a prehĺbenie asán. Aj pokročilejšie asany dokážu vďaka jogovým pomôckam odkryť ďalší potenciál. Nielenže zlepšíte svoju flexibilitu, ale čím hlbšie sa do pozície dostanete, tým viac sa dokážete ponoriť aj do svojho vnútra, prepojiť sa so svojou mysľou a dychom. Stagnácia nehrozí! 🙂

Ako pomôcky pomáhajú prehĺbiť pozície?

Jednou z pozícií, ktoré vďaka jogovým pomôckam prehĺbite, je mostík. Patrí medzi záklonové pozície, pri ktorých otvárame hrudník a prehlbujeme nádych. Práve záklony môžu byť zo začiatku veľkou výzvou, v bežnom živote sa totiž častejšie skláňame a niekedy, bohužiaľ, aj hrbíme.

Aké sú benefity záklonových pozícií a prečo by ste ich mali cvičiť? Prečítajte si v našom článku.

Ak sa spočiatku necítite pri cvičení tejto pozície pohodlne, môžete zvoliť variant polovičného mostíka. Ako pomôcku na prehĺbenie využijete blok, ktorým si podopriete spodnú časť chrbtaAby ste ešte viac otvorili hrudník a chrbát, postavte blok na výšku. Skvelou pomôckou na prehĺbenie záklonu je aj bolster, vďaka ktorému viete krásne otvoriť hrudník a natiahnuť ramená v pozícii luku – dhanurasana. Pri pozícii spevňujete chrbát a naťahujete boky. Už sa pri čítaní začínate naťahovať aj vy? 🙂

Pomôcky nás posúvajú a dovoľujú nám experimentovať

Pri joge musí fungovať harmónia tela a mysle, no cvičenie môže byť zároveň zábavou. Naše pokroky v joge sa často pretavia aj do súkromného a pracovného života. Nebojte sa preto skúšať aj nové pozície a experimentovať. Prvotný strach z experimentovania odbúrajú práve jogové pomôcky, vďaka ktorým zvládnete aj pokročilejšie pozície s gráciou a efektívne zároveň.

Ale pozor! Luci správne pripomína, aby ste pri svojej praxi mysleli aj na bezpečnosť. Neraz si pri skúšaní krkolomných asán môžete nechtiac spôsobiť úraz. Ak sa cítite neisto a chcete zaradiť do svojej zostavy novú pozíciu, pomôžte si radšej bolstrom alebo blokom.

Sú to práve balančné pozície, pri ktorých nás bloky doslova držia nad zemou. 🙂 Zdvih na rukách alebo utpluthih je veľkou výzvou aj pre pokročilé jogínky. Často viníme naše krátke ruky, v skutočnosti však ide o to, aby ste pochopili, ako zdvihnúť svoju telesnú váhu a udržať sa v pozícii.

Medzi náročnejšie asany patrí aj mayuarasana  pozícia páva, pri ktorej máte ruky pod hrudníkom, nohy zdvihnuté od podložky a celú váhu tela prenášate na ruky. Tento cvik si vyžaduje silu a prax, preto je vhodné si pri prvých pokusoch podoprieť nohy alebo hlavu blokmi.

Dôvody, prečo používať pomôcky

Okrem toho, že nám pomôcky pomáhajú prehlbovať prax a skúšať nové cviky, prinášajú so sebou ďalšie benefity.

Pomáhajú uvoľniť napätie v partiách, ktoré sú preťažené, a, naopak, zapojiť svaly, ktoré potrebujete posilniť. Zlepšia vašu stabilitu pri cvičení a zabezpečia vám silu.

Veľmi obľúbenou pomôckou je bolster. Mäkký vankúšik pomáha uvoľniť napätie v oblasti chrbtice a hrudníka a je ideálnou pomôckou pri gravid joge alebo restoratívnej joge.

Vďaka pomôckam sa nemusíte trápiť, že nedočiahnete na zem, a budete sa môcť lepšie sústrediť na samotnú pozíciu a správne dýchanie. Nielen pre začiatočníčky je niekedy náročné sústrediť sa na pozíciu a ešte aj nezabudnúť správne dýchať. V joge nie je nič horšie, ako zadržať dych, keď sa sústredíte alebo snažíte udržať v asane. Práve hlboký jogový dych je dôležitý pre úplné uvoľnenie a upokojenie. Jogové pomôcky vám umožnia venovať sa precíteniu pozícií a dýchaniu naraz. Za pokus to stojí, čo poviete?

Okrem toho, že joga a pomôcky na jej efektívne cvičenie oslobodia myseľ, pomôžu vám dlhšie zotrvať v pozíciách a zvýšia tak komfort vášho cvičenia. Máme to overené na vlastnej koži!

Bloky dokážu zmeniť záklonovú pozíciu na príjemne relaxačnú. Pri pozícii mostík sa bloky dajú otáčať tromi rôznymi spôsobmi a podľa toho, ako sa bloky na podložku uložia, mení sa aj náročnosť jogovej pozície.

Ako uvoľniť napätie v tele vďaka pomôckam? Prečítajte si prvú časť článku s Luci Bolf.

Ktoré pomôcky odporúča Luci?

Ako inštruktorka jogy využíva pomôcky v bežnej praxi a na mnohých svojich hodinách. Ako hovorí, bolstre sú skvelou pomôckou pre dámy, ktoré si chcú naďalej užívať cvičenie jogy aj počas tehotenstva, bloky zase úžasnou oporou pre začiatočníčky, ale aj vášnivé profíčky, ktoré túžia experimentovať.

– Ak vás Luckin outfit oslovil viac ako cvičenie, prihláste sa do nášho newslettra a sledujte novinky z našej kolekcie a špeciálne akcie!

Pridaj komentár

Získaj zľavu 10% na prvý nákup


Prihlás sa na odber noviniek a o pripravovaných produktoch,
špeciálnych akciách a novinkách zo zákulisia sa dozvieš ako prvá.

Nakupuj
Loading...
Loading...