DOPRAVA PRI NÁKUPE NAD 90 EUR V RÁMCI SR a ČR ZADARMO NAKUPUJ

PREHĹBTE SVOJU PRAX VĎAKA JOGOVÝM POMÔCKAM. AKO NA TO?

V joge posúvame naše hranice a neustále zlepšujeme svoju flexibilitu. V nedávnom blogu sme vám prezradili viac o tom, ako pomáhajú pomôcky pri relaxácii, tentoraz sa chceme venovať zlepšeniu praxe a prehĺbeniu jogových cvikov. Profi rady sme pre vás vytiahli od jednej z našich obľúbených jogínok Luci Bolf.
PREHĹBTE SVOJU PRAX VĎAKA JOGOVÝM POMÔCKAM. AKO NA TO?

V joge posúvame naše hranice a neustále zlepšujeme svoju flexibilitu. V nedávnom blogu sme vám prezradili viac o tom, ako pomáhajú pomôcky pri relaxácii, tentoraz sa chceme venovať zlepšeniu praxe a prehĺbeniu jogových cvikov. Profi rady sme pre vás vytiahli od jednej z našich obľúbených jogínok Luci Bolf.


Kto je Luci Bolf?

V poslednom článku sme sa s Luci venovali relaxácii pomocou blokov, bolstrov a ďalších obľúbených pomôcok, ktoré Lucka využíva hlavne na hodinách gravidjogy. Je certifikovanou učiteľkou ashtanga a hathajogy a inštruktorkou jogovej terapie. Miluje cestovanie a svoje zážitky a cvičenie zdieľa aj na svojom Instagrame @lucibolf. Jej hodiny si môžete užiť online alebo v bratislavskom jogovom štúdiu (ak práve nie je lockdown).


Sú pomôcky len pre začiatočníkov?

Cvičenie jogy si vyžaduje sústredenie a stabilitu. Vieme, aké náročné je na začiatku obrátiť pozornosť do svojho vnútra a sústrediť sa pri všetkých každodenných povinnostiach len na seba (to by bolo na ďalší blog 😛). Joga je spojenie správneho dýchania, sily, stability a plynulých pohybov, ktoré nás na začiatku všetky potrápi. Pri prvom kontakte s jogou ani neviete odhadnúť, aký veľký potenciál má vaše telo. Len cítite, že všetko je náročné, a najmä si pripadáte také neflexibilné a nemotorné, že máte chuť to zabaliť. Práve na to sú určené pomôcky na jogu, aby odbúrali počiatočné obavy a pomohli prirodzenej gradácii cvičenia a vašej ohybnosti. Jogové pomôcky vám pomôžu dostať sa do pozícií, ktoré sa zdajú nášmu telu na začiatku takmer nemožné. Vydržte!

Skvelou pozíciou, ako radí Luci Bolf, je na začiatok hlboký predklon, ktorý je aj súčasťou pozdravu slnku. Ideálnou pomôckou pri tejto pozícii sú bloky. Ak sa nedokážete predkloniť, môžete mierne pokrčiť kolená. Táto pozícia je skvelá na predĺženie hamstringov a dolných končatín.


Ďalšou obľúbenou pozíciou je aj trikonasana alebo pozícia trojuholníka. Pri pozícii sa otvárajú ramená, predlžujú hamstringy a naťahujú boky, ako začiatočníčky si pri nej môžete opäť pomôcť blokom.

Pomôcky však nie sú určené len pre začiatočníčky, skúsenejšie jogínky vedia, ako ich použiť na zdokonalenie a prehĺbenie asán. Aj pokročilejšie asany dokážu vďaka jogovým pomôckam odkryť ďalší potenciál. Nielenže zlepšíte svoju flexibilitu, ale čím hlbšie sa do pozície dostanete, tým viac sa dokážete ponoriť aj do svojho vnútra, prepojiť sa so svojou mysľou a dychom. Stagnácia nehrozí! 🙂

Ako pomôcky pomáhajú prehĺbiť pozície?

Jednou z pozícií, ktoré vďaka jogovým pomôckam prehĺbite, je mostík. Patrí medzi záklonové pozície, pri ktorých otvárame hrudník a prehlbujeme nádych. Práve záklony môžu byť zo začiatku veľkou výzvou, v bežnom živote sa totiž častejšie skláňame a niekedy, bohužiaľ, aj hrbíme.

Aké sú benefity záklonových pozícií a prečo by ste ich mali cvičiť? Prečítajte si v našom článku.

Ak sa spočiatku necítite pri cvičení tejto pozície pohodlne, môžete zvoliť variant polovičného mostíka. Ako pomôcku na prehĺbenie využijete blok, ktorým si podopriete spodnú časť chrbtaAby ste ešte viac otvorili hrudník a chrbát, postavte blok na výšku. Skvelou pomôckou na prehĺbenie záklonu je aj bolster, vďaka ktorému viete krásne otvoriť hrudník a natiahnuť ramená v pozícii luku – dhanurasana. Pri pozícii spevňujete chrbát a naťahujete boky. Už sa pri čítaní začínate naťahovať aj vy? 🙂